Om cDoc kemikaliedokumentation

Vi hjälper dig att uppfylla lagen och minska din miljöpåverkan.

Användarvänlig kemikaliedokumentation

Arbetet med kemikaliedokumentation.se startade under hösten 2014. Per fick av en slump inblick i vilka komplexa regler som gäller för företags kemikaliehantering. Efter lite undersökningar visade det sig att marknaden domineras av IT-system där kunderna själva måste göra jobbet. Därför bestämde sig Per att börja utvecklingen av en molnbaserad kemikaliehanteringstjänst som fungerar som en extern kemikalieavdelning där cDoc gör jobbet och kunden följer lagen. Fördelarna för kunden är att de inte själva måste ha egna kemikalieexperter.

Idag har projektet växt och omfattar flera personer inom flera områden. Utveckling, marknadsföring, kemikaliehantering, support och partnerföretag.

Vår vision är att minska riskerna och olyckorna vid arbete med kemikaliska produkter.
Vi tycker det är viktigt med ett hållbart samhälle där människor och miljön mår bra.cDoc

Vi som jobbar med cDoc

 

Christer Palmqvist

VD
christer.palmqvist@cdoc.se

Kent Sahlgren
070 335 59 86
Head of Sales and Marketing
kent.sahlgren@cdoc.se

 

 

Olof Norrlöw

Docent
olof.norrlow@cdoc.se

Eva Arulf

Key Account Manager
eva.arulf@cdoc.se

 
 

Carl-Uno Olsson
0764-21 22 00
Area Sales Manager
carl-uno.olsson@cdoc.se

Jörgen Peterson
0723-331304
Leveransansvarig
jorgen.peterson@cdoc.se

 

 

Per Lennartsson

Utveckling & marknadsföring
per.lennartsson@cdoc.se

Magnus Petersson

Utveckling
magnus.petersson@cdoc.se

 
Ja, jag vill veta mer.

Ditt namn (*)

Din epost (*)

Telefon